Wybierz język | Select language:    

 
 

 

 

Jak konserwować obuwie z różnych materiałów?

Naturalne lico - zabrudzone wierzchy obuwia zmyć szmatką zwilżoną w wodzie i po wysuszeniu w temperaturze pokojowej nanieść równomiernie cienką warstwę pasty do obuwia zgodnej z kolorem obuwia. Po kilku minutach można polerować miękką szczotką.

Buffalo - zabrudzenia można usunąć jedynie czystą, lekko wilgotną, miękką szczotką. Do pielęgnacji zalecane są pasty do obuwia typu Buffalo. UWAGA!!! Plamy tłuszczowe (olej, smary) są niemożliwe do usunięcia.

Pull up, Crazy Horse - zabrudzenia wierzchu obuwia zmyć szczotką lub gąbką zwilżoną w wodzie i po wysuszeniu w temperaturze pokojowej natrysnąć równomiernie środkiem natłuszczającym w aerozolu.

Nubuk, Welur - zabrudzenia wierzchu obuwia czyścić specjalną gumową szczotką. Do konserwacji zalecane jest używanie preparatów w aerozolu do welurów i nubuków. UWAGA!!! Nie należy stosować past i kremów.

Skóra to najczęściej używany naturalny materiał, idealny do produkcji butów. Skóra przepuszcza powietrze, jest miękka, silnie absorpcyjna i dostosowuje się do kształtu stopy. Rozróżniamy kilka rodzajów skóry.

Gładka skóra. Ma idealnie strukturowaną powierzchnię z małymi wgłębieniami, może być matowa lub z połyskiem.

Lakierowana skóra. Charakteryzuje się zupełnie gładką i połyskową powierzchnią. Powierzchnia jest podatna na mechaniczne uszkodzenia i wpływ innych niekorzystnych czynników, takich jak mróz czy wilgoć.

Nubuk. To skóra przypominająca w dotyku brzoskwinię. Podkategorię tworzy "przecierający się" nubuk. Jest to skóra, na której zostaną ślady palców bądź przedmiotów nawet po delikatnym dotyku. Te można usunąć wytarciem przez szczotkowanie powierzchni.

Welur. To specjalna odmiana zamszu. Jest mniej podatna na uszkodzenia niż nubuk.

Skóra podkładowa. Używana do produkcji podszew dla obuwia wieczorowego. Jest bardzo czuła na wilgoć i nierówną nawierzchnię.

Jakimi środkami czyścić zamsz i nubuk?
Szanowni Państwo. Zabrudzenia wierzchu obuwia należy czyścić specjalną gumową szczotką. Do konserwacji zalecane jest również używanie preparatów w aerozolu do welurów i nubuków. UWAGA!!! Nie należy stosować past i kremów.

Dlaczego zimowe obuwie potrafi przemakać i jak temu zapobiedz?

Naturalna skóra jest materiałem higroskopijnym, a więc przepuszcza zarówno cząsteczki powietrza jak i wody. W związku z tym jest najlepszym materiałem do produkcji obuwia zapewniającym dopływ powietrza do naszych stóp. Sytuacja zmienia się zimą, kiedy obuwie narażone jest na znacznie większą ilość wody. Wtedy ta zaleta skóry staje się wadą. Aby zapobiegać przemakaniu obuwia skórzanego należy regularnie konserwować obuwie pastami do obuwia lub innymi preparatami zabezpieczającymi skórę przed wodą.

 

© KOTYL. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć do celów komercyjnych zabronione   |   KOTYL - Producent obuwia damskiego